
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Number of Circuits | 2 |
| Lifecycle Status | Active |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Mounting Style | Surface Mount |
| lead free status | Contains Lead |
| operating temperature | 85.0 °C |
| pin count | 16 |
| rohs status | Compliant |
| case package | SSOP |
| supply voltage dc | 5.50 V (max) |
| Operating Supply Current | 2.8 mA |
| Input Bias Current | 20 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 6 mV |
| Amplifier Type | Current Sense Amplifier |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
